foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach

15025 listopada 2022 klasa 8E wraz z nauczycielem historii – panem Kamilem Ciomą - uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Uczniowie dzięki zajęciom w terenie mogli powiązać dzieje regionu z historią Polski. Wiele razy na lekcjach w szkole słyszeli o obozie Fünfteichen („Pięć stawów”) w pobliskich Miłoszycach. Będąc w Gross-Rosen, mogli natomiast naocznie przekonać się, jak potężna była ta machina zła.

W ramach „Laboratoriów przyszłości” uczniowie utrwalili na fotografiach oraz w krótkim filmiku wizytę w tym smutnym miejscu. Pełna relacja fotograficzna znajduje się w szkolnej galerii.

Kliknij w obrazek by przejść do galerii

IMG 20221129 121511W języku greckim biblios to książka, a theke oznacza składnicę. Uczniowie klasy 4a podczas lekcji języka polskiego poznali etymologię słowa biblioteka oraz wraz z nauczycielką, Izabelą Siedlecką, zastanawiali się, dlaczego warto korzystać z biblioteki. Odpowiedź na pytanie: "Jak korzystać ze zbiorów biblioteki?" przyniosła natomiast wizyta w niej i zajęcia przygotowane przez panią Barbarę Rytwińską.

Pani bibliotekarka przedstawiła zbiory szkolnej biblioteki, sposób ich ułożenia i zapisywania w księdze inwentarzowej. Uczniowie poznali także informacje związane z kartą katalogową - co z niej można odczytać i do czego służy. Dowiedzieli się, jakie są rodzaje katalogów, w jaki sposób się nimi posługiwać i w jakim celu.

Najwięcej radości, ale i okazji do nauki, przyniosły ćwiczenia praktyczne - odszukiwanie właściwych książek w bibliotece oraz wyszukiwanie wskazanych pozycji książkowych w katalogach.

Lekcja w bibliotece zakończyła się podsumowaniem w klasie - na zajęciach języka polskiego uczniowie wypełniali karty, w których musieli popisać się zdobytą wiedzą.

IMG 20221129 123120 IMG 20221129 124504  IMG 20221129 121511  IMG 20221129 123206 
       

 Klasa 4a wraz z nauczycielką języka polskiego – panią Izabelą Siedlecką oraz wychowawczynią – panią Małgorzatą Oleksyn zakończyła udział w warsztatach „Sztuka XX wieku” organizowanych przez Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka. Uczniowie podczas cyklicznych spotkań od października do listopada, uczestnicząc w artystycznych warsztatach, wykorzystujących innowacyjne metody edukacji nieformalnej, poznawali sztukę XX wieku – kierunki, twórców, główne tendencje.

Kubizm, fowizm, ekspresjonizm, surrealizm, dadaizm, sztuka powojenna – stanowiły tematykę kolejnych warsztatów. Wśród twórców, których sylwetki zostały przybliżone dzieciom byli m.in.: Pablo Picasso, Andy Warhol, Tadeusz Kantor, Salvador Dali, Vincent Van Gogh czy Tadeusz Makowski. Zdobyte wiadomości uczniowie wykorzystywali w trakcie tworzenia własnych dzieł sztuki nowoczesnej – powstały ciekawe prace plastyczno-techniczne oraz niezwykłe etiudy teatralne.

Możliwość bliskiego obcowania ze sztuką, uwrażliwienie na jej piękno i uniwersalność przekazu, operowanie pojęciami z nią związanymi na pewno będą niezwykle przydatne w trakcie edukacji polonistycznej do kreowania literackich tekstów.

Czytaj więcej...

Drodzy Uczniowie! Szanowni Rodzice!

II Rodzinne Dyktando   plakatPragnę serdecznie zaprosić wszystkich chętnych do udziału w II Szkolnym Rodzinnym Dyktandzie organizowanym przez Zespół nauczycieli języka polskiego PSP nr 2 w Jelczu-Laskowicach.

Konkurs odbędzie się 13 grudnia o godzinie 17.00.

Chcemy poprzez formę wspólnej zabawy propagować znajomość poprawnej polszczyzny i podkreślić, że: „Nie taki diabeł straszny, jak go malują” – ortografii można się nauczyć.

Dyktando, przeprowadzone w zeszłym roku w formie zdalnej, cieszyło się sporym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że również w bieżącym roku szkolnym frekwencja nie zawiedzie i będziemy mogli spotkać się w szerokim gronie – tym razem stacjonarnie.

Zapraszam do udziału pary złożone z ucznia naszej szkoły (klasy III-VIII) oraz jednego członka rodziny.

Zgłoszenia proszę nadsyłać do 5 grudnia poprzez e-dziennik na konto: Izabela Siedlecka.

Więcej szczegółów znajduje się w umieszczonym poniżej Regulaminie.

Do zobaczenia podczas konkursowej zabawy!

Serdecznie zapraszam, wicedyrektor - Izabela Siedlecka

 

 REGULAMIN II SZKOLNEGO DYKTANDA RODZINNEGO 2022

Czytaj więcej...

laboratoria przyszoci chemia 2

Sprawozdanie z przeprowadzonej lekcji w ramach „Laboratoriów Przyszłości” przeprowadzonej przez p. Agnieszkę Nowak

Data: 18.10.2022 r.

Temat lekcji: Wskaźniki kwasowo-zasadowe.

Wykorzystany sprzęt: karta pamięci: SanDisk 256 GB oraz aparat fotograficzny Panasonic LUMIX DC-FZ82

Opis lekcji:    

Uczniowie w ramach zajęć sprawdzali odczyn wybranych substancji, wykorzystywanych na co dzień i w laboratorium - octu, mleka, wody, roztworu wodorotlenku sodu i kwasu solnego. Oceniali oni również zachowanie wybranych wskaźników - papierków wskaźnikowych, wywaru z czerwonej kapusty, fenoloftaleiny oraz oranżu metylowego w obecności

Czytaj więcej...

3

W dniach 26-27.10.2022 r. w naszej świetlicy szkolnej odbyły się już kolejne warsztaty pt. „Origami z nami”. Chętni uczniowie pod kierunkiem wychowawców świetlicy wykonali dinozaury, króliczki, motyle oraz papużki. Wykonanie tak skomplikowanych modeli wymagało od uczestników dużej dokładności i cierpliwości, jednak jak widać na załączonych zdjęciach wszyscy doskonale sobie poradzili.

Kliknij w obrazek by przejść do galerii

 

 

Do udokumentowania tych wspaniałych prac posłużył nam :

  • aparat fotograficzny  Canon EOS M50 MARK II 
  • obiektyw Canon EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM

Copyright © 2023 PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.