W dniu 22 listopada w Gaci odbyły się powiatowe zawody w piłce koszykowej chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Nasza szkoła w składzie: Patryk Czarnecki, Wiktor Lesiak, Bartosz Bodnar, Olaf Hojnic, Dominik Orzechowski, Dawid Malec, Bartosz Drozd, Janek Chartuniewicz, Franek Chartuniewicz, Patryk Sołtys, Mikołaj Żaczyk, Franciszek Chmura
6- klasiści potrafią ratować życie czyli nauka pierwszej pomocy
14 listopada odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej organizowane przez Aglomerację Wrocławską. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani ratownicy, na co dzień czynnie pracujący we wrocławskim pogotowiu ratunkowym.
Podczas warsztatów 6- klasiści poznali teoretyczne i praktyczne zasady udzielania pomocy. W części wstępnej omówione zostały podstawy skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia. Dzieci przeprowadzały symulację rozmowy telefonicznej z dyspozytorem medycznym, dzięki której dowiedziały się jakie informacje należy podawać w pierwszej, a jakie w drugiej kolejności. W dalszej części wykładu ratownicy medyczni opowiadali o tym, jakie czynności należy podjąć w momencie, kiedy jest się świadkiem zadławienia, omdlenia, utraty przytomności czy zatrzymania krążenia. Uczniowie z uwagą słuchali o resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz do czego służy defibrylator AED i gdzie można go znaleźć w naszej szkole.
W kolejnej części warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza ćwiczyła resuscytację na fantomie, natomiast druga zapoznawała się z wyposażeniem karetki pogotowia ratunkowego. Po przećwiczeniu RKO nastąpiła zamiana grup. Na zakończenie spotkania pracownicy pogotowia zaznaczyli, że poprawnie udzielona pomoc będzie miała miejsce tylko wtedy, kiedy bezpieczny jest ratownik.
Bardzo dziękujemy Aglomeracji Wrocławskiej za przeprowadzenie wartościowych warsztatów, dzięki którym uczniowie mogą odkryć w sobie supermoc - bezcenną umiejętność ratowania życia.
Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium
11. listopada to dla Polaków data wyjątkowa, bowiem w 1918 roku nasi rodacy, pod dowództwem Józefa Piłsudskiego, zerwali kajdany nałożone przez zaborców i doprowadzili do odzyskania upragnionej niepodległości. Droga do suwerenności była naznaczona nieustanną walką, cierpieniem i bólem wielu Polaków, którzy mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych czy nasilającej się rusyfikacji i germanizacji, nie stracili nadziei na lepsze jutro i nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości.
To dzięki nim przetrwał nasz język, kultura i tradycja. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju.
Pamięć o tym wydarzeniu zostanie w naszej szkole uczczona w wyjątkowy sposób - zamiast tradycyjnego dzwonka wzywającego na lekcje, będą rozbrzmiewać z głośników patriotyczne pieśni, a każdy uczeń na swej piersi będzie dumnie prezentował przypinkę w barwach biało-czerwonych. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły zaśpiewają "Mazurek Dąbrowskiego". Obchody Święta Odzyskania Niepodległości są ważnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej, a historia walecznych Polaków na zawsze pozostanie w naszych sercach.
Pamiętamy i dziękujemy…
5.11 z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w murach naszej szkoły zawitały piękne księżniczki, odważni super bohaterowie, Czerwone Kapturki, Stiche, Minionki oraz całe mnóstwo kolorowych postaci prosto z bajkowych stronic i kadrów filmów animowanych. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z dyrekcją na czele, wykazali się ogromną kreatywnością i pieczołowitością w przygotowaniu strojów. W czasie lekcji języka polskiego uczniowie brali udział w zabawach tematycznych, a dla najmłodszych wychowawcy przygotowali bajkowe quizy i muzyczne zgadywanki. Obchody uświetniła parada wszystkich bajkowych postaci, która przeszła szkolnymi korytarzami. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Dnia Postaci z Bajek oraz aktywnym uczestnikom bardzo dziękujemy. Dzięki Wam szkoła stała się miejscem bajkowym i wyjątkowym.
Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat roli drzew dlafunkcjonowania naszej planety i nas samych. Dlatego też społeczność szkolna postanowiła upamiętnić ten dzień, włączając się do Ogólnopolskiej Kampanii „Przytul się do drzewa”, która miała na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczulając na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Uczniowie w ramach "drzewoterapii" przytulali się do drzew, wykonując pamiątkowe zdjęcia, które następnie zostały wysłane organizatorom przedsięwzięcia.
Dzięki naszej aktywności, szkoła otrzymała materiały edukacyjne oraz certyfikat placówki edukacyjnej Przyjaznej Drzewom. Każdy z uczniów otrzymał również dyplom Przyjaciela Drzew. Uczniowie naszej szkoły pokazali, że kochają polskie lasy i chronią je przed powstawaniem pożarów.
Zespół przyrodniczy
Tradycją naszej szkoły jest, że uczniowie klasy pierwszej w październiku przeżywają swoją ważną uroczystość jaką jest pasowanie na ucznia. 25.10.2024 o godzinie 17 odświętnie ubrani pierwszoklasiści krokiem poloneza rozpoczęli udział w pięknej uroczystości. Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego odśpiewano hymn państwowy. Pani dyrektor Agata Skierska gorąco powitała rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, a szczególnie serdecznie 96 uczniów klas pierwszych. W niezwykle podniosłej atmosferze, uczniowie przed pocztem sztandarowym ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po złożeniu ślubowania, pani dyrektor Agata Skierska symbolicznym piórem dokonała aktu pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Na pamiątkę wejścia do społeczności uczniowskiej, pierwszoklasiści otrzymali birety i rożki pełne słodyczy ufundowane przez szkolną Radę Rodziców.
Po części oficjalnej dzieci zaprezentowały przed zgromadzoną publicznością swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Okazało się, że pierwszoklasiści to urodzeni artyści! Dowodem tego były gromkie brawa, którymi zostali nagrodzeni po swoich występach. Uczniowie deklarowali: “My się szkoły nie boimy, choć tu praca czeka nas. Śmiało do niej dziś wkroczymy, bo nauki nadszedł czas”. Z deklaracji jasno wynika więc, że dzieci wiedzą po co jest szkoła. Pod opieką wychowawców: Marzeny Krupińskiej (klasa Ia), Małgorzaty Krakowskiej oraz Elżbiety Zielińskiej (Ib), Elżbiety Adamskiej (Ic), Jolanty Baranów (Id) uśmiechnięte dzieci wróciły na swoje miejsca na widowni. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcia. Wszystkim pierwszakom życzymy, aby ten dzień pozostał w ich pamięci jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.