Maria Skłodowska-Curie

IMG 8446Wielka, wybitna uczona, odkrywczyni dwóch pierwiastków radioaktywnych – polonu i radu, laureatka Nagrody Nobla z fizyki w 1903 roku i chemii w 1911 rokuSpołeczniczka, patriotka, kobieta niewątpliwie wyjątkowa.

Krótki życiorys Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie w 1867 roku. Istotą jej pracy było zaangażowanie w budowę lepszego zaplecza pedagogicznego, medycznego i naukowego. Trudniła się pracą naukową, taką jak medycyna, prawo i dziennikarstwo. Była pierwszą kobietą, która zdała egzamin wstępny na wydział fizyki chemii podjęła w tym kierunku pracę odkrywcy. Do zasług podstawowych należy odkrycie przez Skłodowską nowego pierwiastka chemicznego nazwanego polonem, a którego nazwę jak widać dedykowała ojczyźnie. Za badania nad radioaktywnością pierwiastków razem z mężem otrzymała Nagrodę Nobla w 1903 roku. Maria Skłodowska-Curie została oprócz tego uhonorowana tytułem doktora nauk w zakresie fizyki. w 1911 roku. Ale to nie wszystko, ponieważ Maria otrzymała drugą Nagrodę Nobla za pracę nad własnościami chemicznymi i fizycznymi pierwiastków odznaczających się promieniotwórczością, oraz za pracę dotyczące metod pomiaru ich aktywności, wyodrębniania i oczyszczania.

Ciekawostki o Marii Skłodowskiej-Curie

• Maria Skłodowska-Curie jest nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, ale również do tej pory jedyną na świecie, która dostała ją dwukrotnie.
  • Dzięki radowi już w 1905 udało się wyleczyć raka szyjki macicy.
  • W czasie I wojny światowej zorganizowała specjalne mobilne stacje radiologiczne. Umożliwiało to prześwietlenia obrażeń żołnierzy.
  • Jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy.
  • W 2015 roku została uznana przez Szkotów za najbardziej wpływową kobietę 200-lecia . W rankingu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce, tuż po Margaret Thatcher.
  • Przyjaźniła się z Einsteinem, który podkreślał że „pani Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem”
  • Była jedną z pierwszych ekolożek.
  • Jako zapaleni cykliści, ona i jej mąż, Piotr, w podróż poślubną udali się na rowerac