"Razem łatwiej"

Nasza szkoła rozpoczęła realizację "Programu polityki zdrowotnej w zakresie zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie Województwa Dolnośląskiego" na lata 2023-2025.
Programem, w perspektywie 3-letniej, objętych zostanie około 20 tysięcy uczniów z woj. dolnośląskiego.

Celem głównym programu jest wczesna identyfikacja i pomoc osobom w kryzysie psychicznym. Obecnie brakującym, a jednocześnie niezbędnym ogniwem jest koordynacja działań związanych z pomocą pacjentom w kryzysie zdrowia psychicznego, aby móc szybko diagnozować i wspierać zanim możliwe będzie to w jednym z trzech poziomów referencyjnych. Działania wspierająco-diagnostyczne realizowane w ramach programu będą wspierać pacjenta aż do momentu objęcia pomocą finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Do programu zgłaszać się mogą dzieci i młodzież w wieku 10-19 lat, zamieszkujące województwo dolnośląskie. Zgłoszenia może dokonać także rodzic lub opiekun prawny. Pomoc można uzyskać pod numerem telefonu infolinii 800 805 600 lub pod adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (wówczas pracownik infolinii skontaktuje się telefonicznie).

Pacjenci, którzy zgłoszą się do programu, objęci będą wsparciem psychologicznym (spotkania diagnostyczne i spotkania wspierające), a koordynatorzy regionalni pozostają w stałym kontakcie z pacjentem, służąc pomocą w poruszaniu się między poszczególnymi poziomami pomocy psychologiczno-psychiatrycznej, w zależności od potrzeb.

Załącznik - broszura