14 maja 2018r. uczniowie klas: Va, Vb, Vc, VIe udali się z opiekunkami: P. Moniką Kiełbusiewicz, P. Małgorzatą Więch i P. Joanną Kołakowską do Szklarskiej Poręby, by w Walońskim Tyglu Żelaznym zapoznać się z tradycjami górniczo-hutniczymi Sudetów. W tym wyjątkowym miejscu powitał nas charyzmatyczny przewodnik, który za sprawą uczniów naszej szkoły ożywił maszyny sprzed wieków. Nie spodziewaliśmy się, że ten skansen odtworzeniowy będzie aż tak tętnił życiem i radością. Mogliśmy na własnej skórze poczuć się jak pradawni Walonowie. Wszystkie odtworzone narzędzia, którymi ongiś eksploatowano zasoby Sudetów, były do naszej dyspozycji, a my nie zawahaliśmy się ich użyć! Mieliśmy także okazję wziąć udział w warsztatach lepienia z gliny i sporządzania pięknych bransolet.

Te wyjątkowe, bo wykonane własnoręcznie, dzieła przywieźliśmy Na koniec zajadaliśmy się chlebem z masłem, który bardzo smakował rzetelnym młodym rzemieślnikom, którzy na świeżym powietrzu poznali jak smakuje praca i co znaczy wilczy głód.

Następnie odwiedziliśmy zamek Czocha, który został zbudowany w XIIIw., ale ogromną sławę zyskał dzięki współcześnie kręconym filmom i serialom. Uważa się, że zamek ten jest najbardziej nawiedzonym miejscem w Polsce. A liczba podziemnych korytarzy dochodzi do 30. Nie wszystkie te miejsca są już odkryte. Zamek ten kryje w swych podziemiach wiele tajemnic, niektóre z nich odsłonił nam przewodnik zamku. O tej obronnej twierdzy bardzo ciekawie opowiadał nam także nasz wspaniały pilot, P. Łukasz. W Suchej mieliśmy okazję kupić upragnione pamiątki, które będą nam przypominały o tej krajoznawczej podróży w odległą przeszłość.

Copyright © 2022 PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.