foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach

024 tydzien zyczliwosciOd 5 do 9 czerwca 2017r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Uprzejmości i Dobrych Manier. Każdy dzień tygodnia nosił inne hasło: Poniedziałek: Proszę, przepraszam, dziękuję – to nic nie kosztuje, a skutkuje”.

W tym dniu uczniowie przypomnieli sobie zasady dobrego wychowania i szczególnie zwracali uwagę na używanie „magicznych słów”, które sprawiają, że dni stają się milsze. Gazetki klasowe zapełniły przysłowiami dotyczącymi uprzejmości. Powstała aleja życzliwości z sentencjami np. „ Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą”, „Uśmiech to bodaj najkrótsza droga do drugiego człowieka”.

Wtorek : Jestem mistrzem savoir – vivre’u”.

„Alfabet Dobrych Manier” przypomniał co najważniejsze w codziennej moralności. W tym dniu uczniowie wykonywali w formie łapek „Drzewo Życzliwości” (kl. 0 – III)

Środa: „Uprzejmość na co dzień jest w naszej szkole w modzie.”

Drużyny klasowe wykonały plakaty dotyczące uprzejmości i przestrzegania zasad savoir – vivre’u. Utworzyły one wystawkę po. „Galeria życzliwości”

Czwartek: Dzień Elegancji. „ Jak Cię widzą, tak Cię piszą.”

Najbardziej elegancką klasą okazała się kl. VI c.

Piątek: Dzień komplementów i miłych słów: „ Miłe słówka, słóweczka jak klejnoty się ceni”.

Uczniowie wrzucali do kolorowej skrzynki karteczki i pocztówki z pozdrowieniami i miłymi słowami. Działał również Szkolny Patrol Życzliwości– dzięki której przekazywano sobie wzajemnie miłe życzenia.

Ponadto każdego dnia w bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawkę książek nt. uprzejmości i kulturalnego zachowania. Wychowawcy wraz z uczniami wybrała najkulturalniejszych uczniów w klasach, a cała społeczność szkolna głosowała na Dziewczynę i Chłopaka z Klasą. Podczas apelu kończącego Tydzień Uprzejmości Dobrych Manier zaprezentowano stworzony przez uczniów Kodeks Kulturalnego Ucznia, krótkie przedstawienie oraz wręczono dyplomy i atrakcyjne nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego” Kulturalni w szkole, w domu i na ulicy”.

Głównym punktem apelu było uhonorowanie szarfami „Dziewczyny i Chłopaka z Klasą” – zostali nimi: Hanna Troska kl. IV c i Franciszek Turłowicz kl. IV a „Dziewczynką i Chłopakiem z Klasą „zostali : Arian Zieliński kl. III i Julia Wytrwał kl. III g.

Dekoracji dokonała oraz wręczyła nagrody i dyplomy p. dyr. Agata Skierska Organizatorami Tygodnia Uprzejmości i Dobrych Manier oraz apelu była p. Jowita Świder i p. Barbara Rytwińska. Pani dyr. Agata Skierska podziękowała wszystkim za udział w Tygodniu Uprzejmości i Dobrych Manier i przypomniała o stosowaniu zasad savoir-vivre’u na co dzień. Pamiętajmy, że właściwe, czyli zgodne z ogólnie przyjętymi normami zachowanie, ma wpływ na nasze życie, a osoby przestrzegające zasad savoir – vivre'u są zawsze lubiane, cenione i szanowane.

p. Barbara Rytwińska

 

Copyright © 2022 PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.