Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2024

MIEDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 224   Jak co roku w październiku, również w naszej szkole, obchodzony będzie Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania dorobku i potencjału biblioteki, jej pozycji w oczach uczniów i rodziców, a także zorganizowania różnego rodzaju aktywności i promocji czytelnictwa. Święto bibliotek szkolnych ustanowione zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. jest to cały październik. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzimy pod hasłem: „Poznajmy się w bibliotece”.

W ramach MMBS odbędzie się szereg działań mających na celu:

• promocję biblioteki szkolnej i jej działań,
  • zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,
  • propagowanie zainteresowania książką,
  • rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,
  • podnoszenie poziomu czytelnictwa,
  • integrację środowiska szkolnego, promowanie pracy grupowej.

Program obchodów:

1. Gazetka i plakaty informująca o święcie i obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
  2. Akcja biblioterapeutyczna - „Książki do zadań specjalnych” - zajęcia z dziećmi w czytelni szkolnej (w środy – 16.10, 23.10, 30.10, od godz. 13:00 do godz. 14:00) z elementami biblioterapii. Zajęcia z wykorzystaniem bajek   i   opowiadań   terapeutycznych   o   różnej   tematyce.   Zajęcia przeznaczone są dla dzieci z klas I - III.
  3. Akcja „ Słodkie wypożyczenia” - w dniu 23.10.2024 r. (środa) każdy uczeń za wypożyczenie książki z działu „ Nowości wydawnicze” będzie częstowany słodkim upominkiem.
  4. „Książki, które warto przeczytać” - wystawka   książek   w bibliotece szkolnej   polecanych   przez czytelników   zakupionych   z   Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
  5. Konkurs „Czytelnik Miesiąca Października”.
  6. Akcja „Podaruj książkę bibliotece” - pozostaw po sobie ślad.
  7. Ogłoszenie konkursu czytelniczego „Czytelnik Roku 2024/2025”
  8. Konkurs czytelniczo-plastyczny na zakładkę do książki, dla klas II – VII.
  9. Konkurs „Książka na receptę” - recenzja polecająca szczególne wartości wybranej książki, dla klas VII – VIII.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij w poniższe linki:

Regulamin konkursów