W ruchu Księżyca koło Ziemi oraz Ziemi z Księżycem koło Słońca zdarza się takie ich wzajemne położenie, że Księżyc przesłoni sobą Słońce
25 października 2022 r. w ramach zajęć „Laboratoria przyszłości” uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Jelczu-Laskowicach obserwowali najbardziej fascynujące zjawisko astronomiczne 2022 roku jakim było częściowe zaćmienie Słońca. Tego dnia Księżyc przesuwał się na tle tarczy Słońca, zakrywając ją w największym stopniu od ponad 7 lat. Pogoda dopisała. Chociaż początek częściowego zaćmienia Słońca uczniowie mogli obserwować przy lekkim zachmurzeniu. Ten moment zaćmienia Słońca został udokumentowany zdjęciami. Do wykonania zdjęć wykorzystaliśmy szkolny aparat fotograficzny.
Większość uczniów po raz pierwszy w życiu obserwowała zaćmienie Słońca. Obserwując zaćmienie pamiętaliśmy, że patrzenie na Słońce gołym okiem grozi poważnym uszkodzeniem wzroku. Dlatego użyliśmy specjalnej folii, która skutecznie zabezpieczyła oko na czas obserwacji. Folię umieściliśmy także przed obiektywami aparatów fotograficznych. Stosując tak prosty zabieg osiągnęliśmy efekt w postaci bardzo ładnych zdjęć zaćmienia Słońca.
Na koniec zajęć uczniowie dowiedzieli się, że Księżyc zasłaniając Słońce, rzuca cień, który dosięga Ziemi i pokrywa na niej mały obszar kolisty pełnym cieniem oraz o wiele większy obszar półcieniem. W obszarze cienia jest wówczas całkowite a w obszarze półcienia – częściowe zaćmienie Słońca. Na następne częściowe zaćmienie Słońca widoczne w Jelczu-Laskowicach będziemy musieli poczekać do 29 marca 2025.