„ZDROWY STYL ŻYCIA: MÓJ WYBÓR - MOJA SIŁA” W RAMACH PROGRAMU „MARSZOBIEG DO SZCZĘŚCIA”

Ułatwienia dostępu
„ZDROWY STYL ŻYCIA: MÓJ WYBÓR - MOJA SIŁA” W RAMACH PROGRAMU „MARSZOBIEG DO SZCZĘŚCIA”
W dniach 24-28.03. odbyły się prelekcje prowadzone przez pana Dariusza Pacan - przedstawiciela Fundacji Open Doors, która zajmuje się wsparciem chrześcijan prześladowanych w krajach muzułmańskich oraz innych rejonach świata. Podczas spotkań z klasami V-VI oraz VIII w ramach poszerzania wiedzy o społeczeństwie prelegent omówił sytuacje z jakimi muszą mierzyć się osoby prześladowane za swoje przekonania i wiarę. Zaprezentował również historie ludzi, którzy pomimo trudności pozostają wierni swoim wartościom.
Opowieść wywarła na uczniach ogromne wrażenie. Często nie zdajemy sobie sprawy z ogromu cierpienia, jakie dotyka ludzi w różnych częściach świata. To wydarzenie skłoniło do refleksji nad wolnością religijną i światopoglądową, które w wielu krajach uważamy za oczywistość, natomiast w innych miejscach są przywilejem, o który trzeba walczyć. Uczniowie mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale również mogli zadawać pytania i dowiedzieć się, jak mogą wspierać osoby dotknięte tym problemem.
Dziękujemy pani Joannie Sawickiej oraz Fundacji Open Doors za tę inicjatywę, która pomogła nam kształtować wśród uczniów postawę empatii, szacunku i otwartości na drugiego człowieka.
27.03.2025 zostały rozegrane Powiatowe Zawody Dziewcząt w mini piłce ręcznej. Po bardzo wyrównanych i emocjonujących spotkaniach nasza szkoła zajęła ostatecznie drugie miejsce, ulegając nieznacznie szkole nr 4 z Oławy (1:0) oraz pokonując rówieśniczki z Bystrzycy (4:3).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
W naszej szkole staramy się dbać o wszechstronny rozwój uczniów, dlatego w dniu 24 marca odbyły się bezpłatne warsztaty dogoterapeutyczne dla klas szóstych w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „My nie gryziemy”. Terapia z udziałem psów to metoda niezwykle skuteczna we wspomaganiu rozwoju emocjonalnego, społecznego i fizycznego dzieci. Kontakt z czworonogami pomaga w redukcji stresu, poprawia koncentrację i rozwija zdolności komunikacyjne. Podczas zajęć, które prowadziła wykwalifikowana psia behawiorystka w zakresie profilaktyki pogryzień, uczniowie mieli okazję poznać podstawowe zasady opieki nad zwierzętami oraz dowiedzieć się, jak się z nimi komunikować i odpowiednio reagować na ich zachowanie.
Podczas spotkania uczniowie pracowali z wyszkolonymi psami terapeutycznymi. W programie znalazły się:
ćwiczenia na budowanie zaufania między dzieckiem a psem,
nauka podstawowych komend i ich praktyczne zastosowanie,
zabawy rozwijające koordynację ruchową i współpracę,
rozmowy na temat odpowiedzialności za zwierzęta i ich potrzeb.
21 marca to wyczekiwany przez wszystkich dzień, w którym uroczyście żegnamy zimę i z radością witamy wiosnę. W tym roku świętowanie było pełne uśmiechu, kolorów i radosnych sportowych zabaw! Powitanie Wiosny rozpoczęło się od korowodu oddziałów przedszkolnych, na czele którego widniała Marzanna. Dzieci radośnie maszerowały w barwnych strojach z papierowymi kwiatami, które wykonały wraz z Rodzicami oraz śpiewały piosenki o wiośnie. Po powrocie do budynku przedszkolaki wzięły udział w grach i zabawach oraz wykonały piękne prace plastyczne pod tytułem „Krokus”.
Wiosenna wystawa z eko - Marzanną w roli głównej zabarwiła szkolny korytarz. Wszystko to za sprawą uczniów klas 1-3, którzy przygotowali niezwykle pomysłowe i kolorowe eko - Marzanny. Tradycyjne kukły, które niegdyś miały być zniszczone, aby przegonić zimę, dziś stanowią ozdobę i sprawiają radość. Warunkiem koniecznym do stworzenia Marzanny było wykonanie jej z naturalnych lub przeznaczonych do recyklingu materiałów. Dzięki temu uczniowie poszerzają swoją wiedzę na temat ekologii i możliwości powtórnego użycia surowców.
Wodo, nie masz ani smaku, ani koloru, ani zapachu, nie można ciebie opisać, pije się ciebie, nie znając ciebie. Nie jesteś niezbędną do życia: jesteś samym życiem (...) Antoine de Saint- Exupéry
Ziemia nazywana jest Błękitną Planetą - 70% jej powierzchni stanowią zbiorniki wodne, ale tylko 2,5% z nich zawiera wodę słodką, która nadaje się do picia. Obecnie około 785 milionów ludzi cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Z tego powodu w 1992 roku ONZ ustanowiło 22 marca Dniem Wody, aby przypomnieć, jak ważna jest ona dla zdrowia i życia.
W naszej szkole nie przechodzimy obojętnie wobec problemu z dostępnością do wody pitnej w krajach rozwijających się, ale również mamy na uwadze, iż w naszym kraju są rejony narażone na suszę, co bezpośrednio odbija się na jakości życia mieszkańców. Ogromne znaczenie w poszanowaniu wody ma edukacja, dlatego na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty propagujące oszczędzanie wody, a wychowawcy, zachęceni przez nauczycieli zespołu przyrodniczego, poprowadzą na zajęciach pogadanki dotyczące problemu marnowania wody oraz przekonają uczniów do dbania o jej zasoby.
Dzień Wody jest nie tylko świetną okazją do zdobycia wiedzy, ale także może być inspiracją do podejmowania codziennych działań na rzecz ochrony środowiska. Z pewnością takie inicjatywy pomagają kształtować proekologiczne postawy wśród naszych uczniów.
Pamiętajmy, że zależymy od wody, a woda od nas.
W dniu 19.03.2025 w hali sportowej w CSiR w Jelczu Laskowicach odbyły się Gminne Zawody dziewcząt w mini piłce ręcznej. Po emocjonujących spotkaniach, ostatecznie dziewczyny z naszej szkoły zajęły pierwsze miejsce wygrywając wszystkie spotkania. Nasza szkoła będzie reprezentować Gminę Jelcz-Laskowice w mistrzostwach powiatu, które odbędą się 27.03.25 w Oławie.
Skład: Karolina Ruczakowska, Latika Opalińska, Natalia Skurjat, Emilia Kaletnik, Victoria Łaczmańska, Hanna Wójciak, Lila Smagarewicz, Oliwia Karmelita, Liliana Niezgoda, Maja Demczyszak, Maria Auguściak.