033 warsztaty zywieniowe

Dnia 13.06.2017r. w szkole odbyły się warsztaty żywieniowe. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas IV. Warsztaty prowadzone były przez panią Elżbietę Sworobowicz – dietetyka z Akademii Żywienia w ramach projektu „Agloforma” realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej.

Część pierwsza warsztatów była teoretyczna i dotyczyła prawidłowego odżywiania się. Pani dietetyk przedstawiła uczniom piramidę zdrowego żywienia, szczegółowo omówiła znaczenie poszczególnych składników odżywczych oraz źródła ich występowania w produktach spożywczych. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Ci, którzy zjedzą pełnowartościowe śniadanie pracują o 30% efektywniej.

Ponadto uczniowie dowiedzieli się o działaniu napojów gazowanych typu Cola na nasz organizm – napoje te zawierają kwas fosforowy, który rozpuszcza wapń obecny w zębach i kościach. Pani dietetyk uświadomiła wpływ napojów energetycznych na nasze funkcjonowanie – pobudzają, przyspieszają bicie serca, utrudniają koncentrację. Uczniowie zostali zapoznanie z zasadą 7U według prof. Stanisława Bergera:
1U – umiarkowanie
2U – urozmaicenie
3U – uregulowanie
4U – umiejętność przyrządzania potraw
5U – uprawianie sportu
6U – unikanie nadmiaru tłuszczu, cukru i soli
7U – uśmiech

Część druga warsztatów była praktyczna. Uczniowie samodzielnie przygotowywali zdrowe i orzeźwiające koktajle owocowo-warzywne: lemoniadę czerwoną, żółtą, zieloną, pomarańczową oraz nektar bananowo-szpinakowy. Przygotowywane napoje byłe wyśmienite i szybko zostały wypijane przez uczestników warsztatów. Zapraszamy do samodzielnego przygotowania w domu zgodnie z przepisami na zdjęciach.

p. Anna Kowal-Goliszek