Wycieczka do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach

056 października 2023 roku klasy 2a i 2b odwiedziły bardzo interesujące miejsce, w którym można było uzupełnić wiedzę na temat czasów odległych, nieco zapomnianych, a dla współczesnego pokolenia - wręcz zaskakujących swoją formą.
W Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, zwane potocznie skansenem, uczniowie zobaczyli wiele ciekawych, odtworzonych wiernie obiektów: budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych, stodół, spichlerzy, kapliczek. Zobaczyli drewniany kościół, szkołę, karczmę czy budowle związane z rzemiosłem i przemysłem wiejskim (kuźnia, młyn). Każdy z nich ma swoją „duszę” i skłania do refleksji nad dawnymi czasami.
Wśród uczniów wzbudził zainteresowanie pokaz pracy kowala. Wszyscy chętnie przyglądali się w jakich warunkach powstają przedmioty z metalu. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach zgłębiających tajniki śląskiej kuchni i zrobiły własny karmel.
Pobyt w muzeum był bardzo udany i został uwieczniony na zdjęciach aparatem pozyskanym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Renata Piątek

01  02  03  04