foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach

022 czy latwo byc patriotaDnia 14 marca w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie patriotyczne uczniów ze świadkiem historii – Panią Wandą Bilnik – Różycką, działaczką ,,Solidarności”, córką żołnierza Armii Krajowej – Czesława Bilnika. Pani Wanda opowiadała o tragicznych losach swojej rodziny, bohaterstwie ojca - partyzanta, a także własnej działalności i sportowych oraz podróżniczych pasjach.

Czesław Bilnik był łącznikiem między partyzantami a miastem Starachowice. W marcu 1943 roku, w wyniku donosu, został aresztowany. Już po wojnie Międzynarodowy Czerwony Krzyż poinformował rodzinę, że Czesław Bilnik zginął na statku Cap Arcona w Zatoce Lubeckiej razem z innymi ewakuowanymi więźniami z obozu koncentracyjnego Neuengamme w dniu wyzwolenia Europy - 3 maja 1945 roku. Wcześniej był też więźniem Gross Rosen i to właśnie tam „oddał” do depozytu swój zegarek. Pani Wanda ze wzruszeniem podkreślała, że ogromnie ucieszył i wzruszył ją fakt , iż po ponad 70 latach odzyskała niedawno jedyną zachowaną po swoim ojcu pamiątkę.

Czytaj więcej...

W ramach realizowanego w naszej szkole w bieżącym roku projektu ,, Do Wolnej i Niepodległej”, upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości został zorganizowany wyjątkowy konkurs literacki. Młodzi adepci pióra zmierzyli się z odpowiedzią na niezwykle trudne, lecz aktualne pytanie: Czy łatwo dziś być patriotą?
Zgłoszone prace literackie oceniała komisja w składzie:

  • p. Aniela Hołodniak - nauczyciel j. polskiego, opiekun Klubu Patriotycznego - Mały Rycerz,
  • p. Matylda Fryszer - nauczyciel języka polskiego
  • p. Jolanta Rodziewicz - nauczyciel języka polskiego
  • p. Aleksandra Zubowska - nauczyciel języka polskiego
  • p. Sylwia Kryłat - nauczyciel języka polskiego

Do konkursu uczniowie zgłosili łącznie 21 prac, w tym 18 tekstów pisanych prozą i 3 poetyckie realizacje tematu. Komisja postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: klas 4-6 oraz klas 7 i gimnazjalnych.

Czytaj więcej...

2018 spotkanie z podroznikiem 001

5 marca blisko 100 uczniów z klas VII-ych oraz II i III gimnazjalnych uczestniczyło w spotkaniu z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim. Dotyczyło ono Japonii, jedynego w swoim rodzaju kraju, gdzie tradycja i nowoczesność tworzą wspólną całość. W ciekawy sposób prezentowane były dawne stolice Kioto i Nara, współczesne Tokio oraz wulkan Fudżi. Na zdjęciach zobaczyliśmy kapsułowe hotele, japońską szkołę i tradycyjny dom. Usłyszeliśmy o lodach o smaku fasoli czy zielonej herbaty, o urzędnikach kłaniających się nisko nawet podczas telefonicznych rozmów czy o prezesie kolei Shinkansen, który przepraszał za 14 sekund spóźnienia pociągów w ciągu całego roku. Opowieść o Japonii ubarwiła prezentacja ciekawych pamiątek i kimon w które ubrali się uczniowie.
Dorota Sopart - Wróblewska

002 wieczor przy swiecach

W czwartek 15 lutego uczniowie naszej szkoły brali udział w "Wieczorze przy świecach". Uroczystość odbyła się w oławskim Ratuszu w sali Rajców. Licznie zgromadzeni uczestnicy konkursu pt. "Jedna kropla nadziei czyni morze dobroci" organizowanego przez oławski oddział Caritas na rzecz Domowego Hospicjum w Oławie mieli okazję obejrzeć wystawę prac konkursowych i posłuchać cudownej gry na akordeonie w mistrzowskim wykonaniu. Miłą niespodzianką były też nagrody dla każdego autora pracy plastycznej i pamiątkowe dyplomy. Laureatkami konkursu na etapie szkolnym były: Marlena Werocy z klasy 6f, Kaja Wychowaniec z klasy 6f i Julia Wasilko z klasy 2 gimnazjum. W "Wieczorze przy świecach" uczestniczyli również czwartoklasiści: Filip, Natalka i Oliwka.

062 wzorowy uczen8 lutego 2018r. miało miejsce wielkie święto szkolne, które zgromadziło w sali gimnastycznej liczne grono najzdolniejszych uczniów, ich rodziców, dziadków oraz gości – Panów burmistrzów: Bogdana Szczęśniaka i Marka Szponara oraz przewodniczącego Rady Rodziców Pana Tomasza Werocego. Podczas uroczystej gali z rąk Pani dyrektor Agaty Skierskiej i Pana dyrektora Lesława Zwardonia 96 uczniów klas IV-VII odebrało dyplomy Wzorowego Ucznia, a ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne. Warunkiem takiego wyróżnienia było uzyskanie średniej ocen minimum 4,75 i bardzo dobrego lub wzorowego zachowania. W grupie szczególnie docenionych znaleźli się także stypendyści, których noty za wyniki w nauce nie mogły być niższe niż 5.20 dla klas IV-VI i 5.0 dla klas VII. Przyjemność wręczenia stypendiów przypadła Panom burmistrzom, którzy osobiście gratulowali wszystkim wspaniałych not za pierwsze półrocze roku szkolnego 2017/2018 i życzyli dalszych sukcesów. Całość uświetniły występy artystyczne uczniów przygotowanych przez: Halinę Olczak, Danutę Pasierbską, Dariusza Drużbiaka.

014 narodowe forum muzyki015 narodowe forum muzyki12 lutego 2018r. uczniowie klas Vb, Vc i VIIc wraz ze swoimi wychowawczyniami mieli przyjemność odwiedzić wyjątkowe miejsce w sercu Wrocławia – Narodowe Forum Muzyki im Witolda Lutosławskiego. Ten nowoczesny obiekt powstał w roku 2014 i od tego czasu przyciąga w swoje progi miłośników muzyki nie tylko z Dolnego Śląska. A w poniedziałkowe przedpołudnie odsłonił swoje podwoje i uroki przed przybyszami z PSP nr 2.

Uczniowie zwiedzili ten piękny i wyjątkowy budynek wzdłuż i wszerz w towarzystwie miłej Pani przewodnik, która opowiedziała krótką, ale ciekawą historię tego miejsca. Zabrała nas w miejsca oficjalnie odwiedzane przez publiczność – wyjątkowo piękne sale koncertowe, których akustyki zazdroszczą nawet filharmonicy z Berlina! Dane nam było również zajrzeć w najmniej spodziewane miejsca niedostępne dla melomanów. Byliśmy bowiem 3 pietra pod ziemią, po to by zobaczyć rozwiązania konstrukcyjne i grzewcze tego niesamowitego budynku, którego powierzchnia użytkowa wynosi bagatela 35,3 tys. metrów sześciennych.

Czytaj więcej...

Copyright © 2022 PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.