foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego,

ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”- Florian Plit

 Klasa 3e z wychowawcą Renatą Piątek wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Szkolne przygody Gangu Swojaków” IMG 3474organizowanym przez sieć sklepów Biedronka. To już nasz kolejny udział w tym projekcie edukacyjnym. Edukacja ekologiczna dzieci, jak żyć blisko natury i w zgodzie z nią jest niezwykle ważna. Dlatego istotne jest, aby najmłodsi poznali piękno polskiej natury i gatunki zwierząt, które należy szczególnie chronić. Celem programu jest zachęcenie dzieci do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Specjalnie przygotowane zadania pomogły dzieciom pokazać zagrożone gatunki zwierząt w Polsce i jak je chronić. Uczniowie wykonali z plasteliny i modeliny zwierzęta, które zostały zaprezentowane na mapie małej ojczyzny.

Obraz5

 W ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „DLA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY” promującej krzewienie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży rozpoczynamy akcję: "Tropimy błędy”. Zadanie uczniów polega na wyszukaniu błędów w przestrzeni publicznej, wykonaniu zdjęcia i przesłaniu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z informacją odnośnie autora zdjęcia (imię i nazwisko, klasa). W każdym miesiącu zdjęcia zostaną umieszczone na Padlecie przez panią wicedyrektor Izabelę Siedlecką. Klasa, która w okresie od listopada do lutego wytropi najwięcej błędów, zdobędzie tytuł „Tropiciela błędów”-rozstrzygnięcie podczas Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Szanowni Rodzice i Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2

w Jelczu-Laskowicach,

w związku z realizowaną w naszej szkole Ogólnopolską Kampanią Społeczną „DLA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY” serdecznie zapraszam uczniów klas III-VIII wraz z rodzinami do udziału w

I Szkolnym Dyktandzie Rodzinnym, którego celem jest promocja poprawności pisowni zgodnie z zasadami ortograficznymi oraz integracja wielopokoleniowa. Żywię głębokie przekonanie, że wspólne zmagania z pisownią będą okazją zarówno do nauki, jak i świetnej rodzinnej zabawy.Rodzinne Dyktando Plakat

Termin dyktanda: 26.11.2021r. godz. 18.00 - online

Zgłoszenia: do 24.11.2021r. poprzez e-dziennik do p. Izabeli Siedleckiej

Czytaj więcej...

007 swieto niepoleglosci 2021Dnia 10 listopada społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W słoneczną środę, na szkolnym boisku odbyła się wyjątkowa akademia. Podczas uroczystości pani dyrektor Agata Skierska przypomniała historię niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień 11.11.1918 roku.

Uroczystość uświetniona została występem szkolnego chóru oraz recytacją wiersza Tadeusza Kubiaka „Tu wszędzie Polska”. Następnie zaprezentowały się szkolne koła zainteresowań: Klub Patriotyczny - Mały Rycerz, Klub Małego Artysty, Klub Przyjaciół Leśniczego, Klub Wolontariusza „Słoneczko” oraz zostały wręczone nagrody laureatom konkursu historyczno-plastycznego „Piękna nasza Polska cała”. Delegacje uczniów złożyły także kwiaty pod popiersiem Józefa Piłsudskiego oraz przy Dębach: Pamięci i Pokoju.

Drugą część uroczystości stanowiła defilada wszystkich klas. Maszerujący uczniowie, przy dźwiękach pieśni patriotycznych, pokazali jedność całej społeczności „dwójki”.

Kliknij w obrazek by przejść do galerii

,,Jest takie miejsce zaczarowane, gdzie bajka z życiem się miesza

To co tam widzisz czasem cię smuci, a innym razem rozśmiesza’’

B. Koronkiewicz

 

002 tajemnice teatru

 

 

8 listopada klasa IId wraz z wychowawcą Haliną Olczak wykonała w ramach międzynarodowego projektu ,,Z kulturą mi do twarzy'' zadanie TAJEMNICE TEATRU. Uczniowie poznali budowę teatru, historię teatru (TEATR STAROŻYTNY) oraz osoby z nim związane: aktor, scenograf, charakteryzator itp. W ramach zajęć dzieci wykonały również maski teatralne, a na koniec same odgrywały scenki dramowe, wygłaszając teksty z pamięci połączone gestem, mimiką oraz odpowiednią intonacją.

Kliknij w obrazek by przejść do galerii

 

                                                        Koordynator projektu Renata Piątek

 

MPE

My, zespół polonistów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie, zdecydowaliśmy się na przystąpienie naszej społeczności szkolnej do zainicjowanej przez dyrektora i nauczycieli SP 74 w Poznaniu Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej DLA POPRAWNEJ POLSZCZYZNY”. Pomysł wdrożenia projektu w PSP 2 w Jelczu-Laskowicach został przedstawiony przez wicedyrektor Izabelę Siedlecką, która zaprosiła do jego opracowania i realizacji nauczycielki języka polskiego: Aleksandrę Zubowską, Agnieszka Miłuch-Ziaję, Agnieszkę Mazur, Annę Pawlaczek, Martę Walorską, Kamilę Gwóźdź, Sylwię Kryłat, Aleksandrę Przybysz-Gworys. Impulsem do tego działania były nasze spostrzeżenia, że uczniowie popełniają z roku na rok coraz więcej błędów w zakresie poprawności językowej. Analizując prace uczniowskie, diagnozy przedmiotowe, sprawdziany zewnętrzne, stwierdziliśmy, że zauważalne jest nasilanie się powyższego zjawiska. Polszczyznę XXI w. cechuje niestety upowszechnienie różnorodnych niekorzystnych tendencji językowych, tj. kolokwializacja języka, skrótowość, przesadne nadużywanie wyrazów zapożyczonych, błędy w związkach frazeologicznych, wulgaryzacja i ubóstwo leksykalne oraz nagminne popełnianie błędów ortograficznych. Pomysłodawcy kampanii zadali sobie pytania:

„Jak temu zaradzić?

Czy istnieje szansa na powrót do dobrych praktyk językowych?

Czy wzorce językowe na nowo mają szansę wejść do potocznej polszczyzny?”

I stwierdzili: „W poszukiwaniu odpowiedzi na tak postawione pytania i w przekonaniu, że język ojczysty jest naszym dobrem narodowym, postanowiliśmy zorganizować Ogólnopolską Kampanię Społeczną - dla poprawnej polszczyzny.” My, poloniści PSP nr 2 w Jelczu-Laskowicach, uznaliśmy więc za zasadne włączenie się w realizację kampanii, a tym samym zaplanowaliśmy szereg działań zmierzających do krzewienia kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży, ale także w najbliższym środowisku - w rodzinach i społeczności lokalnej. Serdecznie zapraszamy zatem do wspierania naszych działań i do aktywnego włączania się w ich realizację.  

Czytaj więcej...

Copyright © 2022 PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.