foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach

         ZAJĘCIA TWÓRCZE

1. Siejemy nasiona rzeżuchy w skorupkach po jajkach.

Na dno skorupki dajemy odrobinę waty, którą należy namoczyć. Podlewamy codziennie. W ten sposób otrzymamy ozdobę na świąteczny stół.

2. Z masy solnej formujemy kształt jajka. Po wyschnięciu jajka malujemy farbami na dowolny kolor.

Przepis na masę solną:

1 miarka soli

1 miarka mąki

0,5 miarki wody

3.Monety i woda.

Do napełnionej po brzegi szklanki wodą ostrożnie wrzucaj monety. Zwróć uwagę, że zmieści się dużo monet zanim woda się wyleje.

4. Doświadczenie z drożdżami.

Dwie łyżeczki suszonych drożdży wsypujemy do butelki i wlewamy 50 ml. ciepłej wody, dodajemy cukier i całość mieszamy. Na otwór butelki naciągamy balonik. Wytworzony gaz napełni balonik.

5. Doświadczenie z jajkami.

Wkładamy po jednym jajku do szklanki z wodą i octem. Po upływie 24 godzin sprawdzamy co stało się ze skorupką jaj. Jajko wyjęte z octu jest miękkie i plastyczne, jajko wyjęte z wody nie zmieniło się.

6. Kolorowy deszcz.

Do słoika wypełnionego w3/4 wodą wyciskamy piankę do golenia, a następnie wlewamy barwnik spożywczy. Chmura z pianki napełni się barwami, a w wodzie zauważymy kolorowy deszcz.

7. Wędrująca woda.

Potrzebujemy 3 szklanki z wodą, 3 puste szklanki, ręczniki papierowe, barwniki spożywcze. Należy zabarwić wodę a następnie naprzemiennie ustawić szklanki pełna, pusta…Papierowy ręcznik zwińcie w rulon i włóżcie jeden koniec do wody a drugi do pustej szklanki. Po pewnym czasie woda zacznie się przemieszczać i napełniać puste szklanki.

8. Deszcz.

Potrzebne będą: słoik z wrzącą wodą, talerzyk, lód. Na słoiku z wodą kładziemy talerzyk z kostkami lodu. Obserwujemy co się będzie działo na ściankach szklanego pojemnika.

9. Doświadczenie z chusteczką.

Do słoika nalewamy wodę, na wierzch naciągamy za pomocą gumki zmoczoną chusteczkę. Po odwróceniu słoika woda nie wylewa się.

10. Badamy co pływa, a co tonie.

Do miski z wodą wrzucamy różne przedmioty: klucz, korek, piórko, monetę, piłeczkę, kawałek styropianu itp. Obserwujemy i wyciągamy wnioski co się dzieje z tymi przedmiotami.

11. Kartofel w wodzie.

Będziemy potrzebowali: szklankę z wodą oraz szklankę z roztworem soli (sól + woda). Robimy obserwacje. W szklance z roztworem ziemniak powinien pływać, a w wodzie bez soli ziemniak tonie.

                             ZABAWY KREATYWNE

1. Puzzle z gazety.

Rozcinamy kartkę z kolorowej gazety na nieregularne kształty. Tworzymy obrazek i przyklejamy go na kartkę z bloku.

2. Potrzebujemy kilka kulek zrobionych z gazet. Zadanie polega na rzucaniu do celu tymi kulami, może to być miska lub hula hop .

3. Budowanie wież lub innych konstrukcji z kubeczków jednorazowych lub rolek papieru toaletowego. Można zrobić konkurs na najwyższą budowlę w przypadku gdy uczestników zabawy jest więcej.

4. Szukanie określonych przedmiotów. Rodzic wydaje polecenia: proszę przynieść coś plastikowego, coś drewnianego, coś z papieru, coś miękkiego itp. Wygrywa osoba ,która wykona zadanie najszybciej.

5. Zabawa w naśladownictwo. Osoba prowadząca wydaje polecenia proszę naśladować: psa ,małpę ,samochód , kosiarkę ,odkurzacz itp.

6. Zabawa na utrzymanie równowagi. Kładziemy na głowie woreczek z sypkim ryżem. Robimy krok a następnie przysiad, którym naśladujemy sadzenie kwiatów.

7. Wyścigi nakrętek. Na podłodze robimy tor z rozwiniętego papieru toaletowego. Każdy uczestnik zabawy wybiera plastikową nakrętkę w innym kolorze. Pstrykając palcami wprawiamy w ruch nakrętki. Wygrywa osoba, której nakrętka pierwsza znajdzie się na mecie.

8. Układanie wyrazów. Z różnych nakrętek ,które posiadamy w domu układamy pojedyncze litery, a następnie wyrazy np. swoje imię.

9. Układ słoneczny. Z piłek lub pluszaków jakie znajdują się w domu tworzymy na podłodze Układ Słoneczny.

10. Korale z makaronu i guzików. Zadanie polega na nawlekaniu makaronu z dziurką na nitkę lub cienką gumkę. Dodatkowo można dołączyć guziki ,perełki lub małe kulki. Wszystko co można nawlec, i z pewnością jest u każdego w domu.

                              PRACE PLASTYCZNE

1.Wykonujemy kartkę świąteczną według pomysłu własnego wykorzystując materiały, które posiadamy w domu. Dobrze sprawdza się zielony papier, z którego robimy ,,trawkę” z różnych kolorów wycinamy pisanki z zatapiamy je w trawce.

2.Wyklejamy jajka ze styropianu, lub tradycyjne wydmuszki paseczkami kolorowej bibuły. Najlepiej użyć kleju MAGIC w tubce, który nakładamy cienkim pędzelkiem.

3.Żółty kurczaczek. Dowolnej wielkości kółko z żółtej kartki rozcinamy na połowę i sklejamy w stożek. Z jednego kółka powstają dwa kurczaki. Rysujemy lub przyklejamy oczy ,dziób i łapki. Na wierzchołku przyklejamy żółte piórko.

4.Z rolek po papierze toaletowym robimy zajączki i kurczaki. Należy okleić rolkę kolorowym papierem, dokleić oczy, uszy lub skrzydełka i ozdoba gotowa.

5.Malowanie kawą. W kubeczku zaparzamy kawę rozpuszczalną, przy pomocy pędzelków malujemy dowolne obrazy lub portrety.

6.Lalki z łyżek. Na wypukłej stronie drewnianej lub plastikowej łyżki malujemy markerem twarz. Następnie z  bibuły lub resztek materiałów wycinamy ubrania i dodatki tworząc strój.

7.Koszyczek. Z plastikowej butelki po wodzie lub innym napoju odcinamy ok. 10 cm. od dołu. W ten sposób powstanie miseczka, do której doklejamy rączkę z tekturki i koszyczek gotowy. Ozdabiamy tasiemką lub bibułą według własnego pomysłu.

8.Graficzny obrazek. Z kolorowego papieru wycinamy kółka, kwadraty i trójkąty różnej wielkości. Robimy dowolną kompozycję. Przyklejamy na białej lub kolorowej kartce.

9.Wesoła ramka. Przy użyciu ozdobnych dziurkaczy na białej kartce wycinamy wzór wzdłuż krawędzi. Następnie przyklejamy symetrycznie na kolorową kartkę tego samego formatu. W ten sposób otrzymamy ramkę z wyciętego wzoru, w środku robimy dowolny rysunek lub portret.

10.Jadalne konstrukcje z chrupek kukurydzianych. Przy pomocy pędzelka i wody sklejamy chrupki tworząc np. zwierzątka. Dobrze sprawdzają się krótkie chrupki.      

                                                                                        Serdecznie pozdrawiamy!

                                                                                       Wychowawcy świetlicy

 

 

Copyright © 2021 PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.