022 czy latwo byc patriotaDnia 14 marca w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie patriotyczne uczniów ze świadkiem historii – Panią Wandą Bilnik – Różycką, działaczką ,,Solidarności”, córką żołnierza Armii Krajowej – Czesława Bilnika. Pani Wanda opowiadała o tragicznych losach swojej rodziny, bohaterstwie ojca - partyzanta, a także własnej działalności i sportowych oraz podróżniczych pasjach.

Czesław Bilnik był łącznikiem między partyzantami a miastem Starachowice. W marcu 1943 roku, w wyniku donosu, został aresztowany. Już po wojnie Międzynarodowy Czerwony Krzyż poinformował rodzinę, że Czesław Bilnik zginął na statku Cap Arcona w Zatoce Lubeckiej razem z innymi ewakuowanymi więźniami z obozu koncentracyjnego Neuengamme w dniu wyzwolenia Europy - 3 maja 1945 roku. Wcześniej był też więźniem Gross Rosen i to właśnie tam „oddał” do depozytu swój zegarek. Pani Wanda ze wzruszeniem podkreślała, że ogromnie ucieszył i wzruszył ją fakt , iż po ponad 70 latach odzyskała niedawno jedyną zachowaną po swoim ojcu pamiątkę.

W trakcie spotkania nasz gość, oprócz niezwykle interesującej prelekcji, cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania dzieci i młodzieży. Pani Wanda z nieskrywaną radością wręczyła dyplomy oraz nagrody książkowe laureatom szkolnego konkursu literackiego pod hasłem: ,,Czy dziś łatwo być patriotą?”. Kilkakrotnie powtarzała też, że tak bardzo angażuje się w spotkania z uczniami, bo to właśnie dzieci mają w działaniach patriotycznych zastąpić jej, odchodzące już, pokolenie. Za wzór do naśladowania postawiła młodzieży Inkę – siedemnastoletnią żołnierkę niezłomną, której ostatnie słowa przed tragiczną i bohaterską śmiercią brzmiały : ,,Niech żyje Polska!”

Spotkanie z Panią Wandą Bilnik – Różycką uzupełniły: wystawa prac plastycznych pod tytułem ,,Żołnierze Wyklęci”, prezentacja multimedialna o rodzinie naszego gościa oraz występ chóru szkolnego pod kierunkiem Pana Dariusza Drużbiaka z repertuarem pieśni patriotycznych. To właśnie występ chóru wzruszył Panią Wandę najbardziej i wprost nie mogła powstrzymać łez, słysząc słowa pieśni partyzanckiej przypominającej jej losy własnego ojca:

,,Idą, idą leśni, kompas maja z gwiazd,
Nikt nie słyszy pieśni, tylko jeden las,
Idą, idą leśni, drogę leśnym daj,
Tam gdzie my jesteśmy, tam jest wolny kraj.”

W dowód podziękowania za tę poruszającą i ,,żywą” lekcję historii najnowszej w imieniu społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Jelczu – Laskowicach delegacja członków Klubu Patriotycznego Mały Rycerz wręczyła Pani Wandzie bukiet biało – czerwonych kwiatów oraz okolicznościowe pamiątki z naszego spotkania.

Pani Wando, jeszcze raz z głębi serca dziękujemy za poświęcony nam czas oraz Pani niezłomne zaangażowanie w krzewienie patriotycznych wartości i postaw wśród młodego pokolenia.

Aniela Hołodniak
Agnieszka Kaletnik

Copyright © 2019 PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.