Październikowe święto

Program obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Informujemy, iż nasza biblioteka szkolna, jak co roku włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Przypominamy, iż to październikowe święto ustanowiono w 1999 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego, a jego głównym przesłaniem jest: zwrócenie uwagi na ważną rolę bibliotek w życiu szkoły w procesie edukacyjno wychowawczym, rozwijanie zainteresowań książką oraz upowszechnianie czytelnictwa zgodnie z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa.

1. Książka nas łączy – pod takim hasłem rozpoczynamy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. 9 października „coś słodkiego dla każdego”, a ponadto biblioteka proponuje:
2. Listę hitów książkowych - na listę wyłożoną w bibliotece i pokoju nauczycielskim wpisz tytuł książki i autora. Postaramy się realizować Wasze zamówienia z powyższej listy oraz z ankiet ewaluacyjnych..
3. Wystawkę w gablocie„Książka w malarstwie” – która zabierze Was w świat artystycznych podróży z książką (kolorowe reprodukcje malarzy z zasobów internetowych).
4. Prezentację „Znani ludzie – nieznani bibliotekarze” – ta ciekawa prezentacja z zasobów internetowych może Was zaskoczyć. Polecamy Znani ludzie – nieznani bibliotekarze.
5. Stolik bookcrossingowy - czyli stolik wolnej książki, który mam nadzieje na stałe zagości w naszej bibliotece. Znajdziecie tam książki, czasem płyty CD z muzyką lub filmami, podręczniki. Są to egzemplarze, które nie należą do zbioru bibliotecznego i można je wziąć, jeśli Was zainteresują. Podarowane przez nauczycieli, a także przez Wasze koleżanki i Waszych kolegów mogą być zachętą do dzielenia się książkami z innymi.
6. Konkurs „Czytelnik Roku 2017/2018” – zapraszamy do konkursu. Przypominamy, iż czytelnikiem roku zostaje osoba, która na swojej karcie czytelnika posiada najwięcej przeczytanych książek, zna ich ogólną treść. Oprócz lektur i podręczników wypożycza też inne książki. Nie przekracza terminów zwrotu książek. Wyniki konkursu w czerwcu 2018.
7.Spotkanie z Marcinem Pałaszem. W ramach współpracy z innymi bibliotekami i instytucjami kultury zachęcamy młodzież do wzięcia udziału w spotkaniu autorskim organizowanym przez Bibliotekę Publiczną MiG w Jelczu – Laskowicach .
8. Bibliotekarz pomoże, bibliotekarz zachęci – pod tym hasłem zapraszamy do spotkań z nauczycielami bibliotekarzami w bibliotece szkolnej, gdzie możecie (cały rok szkolny) rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze. Dla przypomnienia Klub Miłośników Książki i Biblioteki działa już od października. Zapisy w bibliotece szkolnej.
9. Konkurs (fotograficzny): Czytanie bez granic

Cele konkursu:
– promocja czytelnictwa i nowości wydawniczych,
– propagowanie i rozwijanie aktywności artystycznej uczniów,
– rozbudzanie inwencji twórczej i wdrażanie nietuzinkowych pomysłów.

Warunki uczestnictwa.
1. Udział w konkursie polega na wykonaniu zdjęć osób czytających w nietypowych miejscach i czasie.
2. Zdjęcia na nośniku elektronicznym dostarczamy do biblioteki do dnia.10.05.2018.
3. Zdjęcia mogą być wzbogacone w chmurki-komentarze, ale bez widocznej informacji o autorze zdjęcia.
4. Do zdjęć musi być załączona oddzielna informacja z imieniem, nazwiskiem i klasą autora.
5. Wszystkie zdjęcia zostaną zaprezentowane na tablicy.
6. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody i dyplomy.

Pani Barbara Rytwińska

Copyright © 2019 PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.