foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach

Dziennik elektroniczny

Najnowsza galeria

Szkolny terminarz

Brak wydarzeń

BIP

Dyrekcja i nauczyciele historii naszej szkoły zapraszają uczniów do udziału w konkursie historycznym związanym z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VII. Uczestnicy będą rozwiązywać zadania testowe zamknięte.

Chętni uczniowie klas IV i V otrzymają materiały, z których muszą przygotować się do testu. Materiały do pobrania u nauczycieli historii od czwartku 4 kwietnia.

Chętni uczniowie klas VI i VII muszą samodzielnie przygotować się do testu z następujących zagadnień: rozbiory Polski, polskie powstania narodowe w XIX w., I wojna światowa, oddziały polskie walczące w I wojnie światowej, życiorys i zasługi dla Polski: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego. Podstawą są podręczniki historii.

Konkurs odbędzie się po 10 kwietnia 2018r.

Nagrody otrzyma 10 osób, które najlepiej rozwiążą test z klas IV, 10 osób z klas V, 10 osób z klas VI oraz 10 osób z klas VII. Uczniowie ci otrzymają dodatkową ocenę celującą z historii i będą mogli pojechać na dwudniową wycieczkę do Krakowa w dniach 10 - 11 maja 2018 r. Część kosztów wycieczki pokrywa PSP nr 2. Wycieczka obejmuje: obiadokolację, nocleg oraz śniadanie drugiego dnia, zwiedzanie Kościoła Mariackiego, zamku wawelskiego, katedry na Wawelu wraz z kryptą królewską, Muzeum Lotnictwa, Muzeum Historycznego pod Sukiennicami, kopca Piłsudskiego oraz spacer po Starym Mieście.

Ostateczny koszt wycieczki podany zostanie w późniejszym terminie.

004 stypendia gimnazjum7 marca 2018r. miało miejsce wielkie święto szkolne, które zgromadziło w auli naszej szkoły liczne grono najzdolniejszych uczniów, ich rodziców oraz gości – Panów burmistrzów: Bogdana Szczęśniaka i Marka Szponara. Podczas uroczystej gali 27 uczniów klas II-III gimnazjum odebrało stypendia za wyniki w nauce. Warunkiem takiego wyróżnienia było uzyskanie bardzo dobrych wyników w nauce oraz bardzo dobrego lub wzorowego zachowania. Przyjemność wręczenia stypendiów przypadła Panom burmistrzom, którzy osobiście gratulowali wszystkim wspaniałych wyników za pierwsze półrocze roku szkolnego 2017/2018 i życzyli dalszych sukcesów. Uroczystości towarzyszył występ artystyczny chóru szkolnego pod kierunkiem Dariusza Drużbiaka.

022 czy latwo byc patriotaDnia 14 marca w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie patriotyczne uczniów ze świadkiem historii – Panią Wandą Bilnik – Różycką, działaczką ,,Solidarności”, córką żołnierza Armii Krajowej – Czesława Bilnika. Pani Wanda opowiadała o tragicznych losach swojej rodziny, bohaterstwie ojca - partyzanta, a także własnej działalności i sportowych oraz podróżniczych pasjach.

Czesław Bilnik był łącznikiem między partyzantami a miastem Starachowice. W marcu 1943 roku, w wyniku donosu, został aresztowany. Już po wojnie Międzynarodowy Czerwony Krzyż poinformował rodzinę, że Czesław Bilnik zginął na statku Cap Arcona w Zatoce Lubeckiej razem z innymi ewakuowanymi więźniami z obozu koncentracyjnego Neuengamme w dniu wyzwolenia Europy - 3 maja 1945 roku. Wcześniej był też więźniem Gross Rosen i to właśnie tam „oddał” do depozytu swój zegarek. Pani Wanda ze wzruszeniem podkreślała, że ogromnie ucieszył i wzruszył ją fakt , iż po ponad 70 latach odzyskała niedawno jedyną zachowaną po swoim ojcu pamiątkę.

Czytaj więcej...

W ramach realizowanego w naszej szkole w bieżącym roku projektu ,, Do Wolnej i Niepodległej”, upamiętniającego setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości został zorganizowany wyjątkowy konkurs literacki. Młodzi adepci pióra zmierzyli się z odpowiedzią na niezwykle trudne, lecz aktualne pytanie: Czy łatwo dziś być patriotą?
Zgłoszone prace literackie oceniała komisja w składzie:

  • p. Aniela Hołodniak - nauczyciel j. polskiego, opiekun Klubu Patriotycznego - Mały Rycerz,
  • p. Matylda Fryszer - nauczyciel języka polskiego
  • p. Jolanta Rodziewicz - nauczyciel języka polskiego
  • p. Aleksandra Zubowska - nauczyciel języka polskiego
  • p. Sylwia Kryłat - nauczyciel języka polskiego

Do konkursu uczniowie zgłosili łącznie 21 prac, w tym 18 tekstów pisanych prozą i 3 poetyckie realizacje tematu. Komisja postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach: klas 4-6 oraz klas 7 i gimnazjalnych.

Czytaj więcej...

2018 spotkanie z podroznikiem 001

5 marca blisko 100 uczniów z klas VII-ych oraz II i III gimnazjalnych uczestniczyło w spotkaniu z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim. Dotyczyło ono Japonii, jedynego w swoim rodzaju kraju, gdzie tradycja i nowoczesność tworzą wspólną całość. W ciekawy sposób prezentowane były dawne stolice Kioto i Nara, współczesne Tokio oraz wulkan Fudżi. Na zdjęciach zobaczyliśmy kapsułowe hotele, japońską szkołę i tradycyjny dom. Usłyszeliśmy o lodach o smaku fasoli czy zielonej herbaty, o urzędnikach kłaniających się nisko nawet podczas telefonicznych rozmów czy o prezesie kolei Shinkansen, który przepraszał za 14 sekund spóźnienia pociągów w ciągu całego roku. Opowieść o Japonii ubarwiła prezentacja ciekawych pamiątek i kimon w które ubrali się uczniowie.
Dorota Sopart - Wróblewska

002 wieczor przy swiecach

W czwartek 15 lutego uczniowie naszej szkoły brali udział w "Wieczorze przy świecach". Uroczystość odbyła się w oławskim Ratuszu w sali Rajców. Licznie zgromadzeni uczestnicy konkursu pt. "Jedna kropla nadziei czyni morze dobroci" organizowanego przez oławski oddział Caritas na rzecz Domowego Hospicjum w Oławie mieli okazję obejrzeć wystawę prac konkursowych i posłuchać cudownej gry na akordeonie w mistrzowskim wykonaniu. Miłą niespodzianką były też nagrody dla każdego autora pracy plastycznej i pamiątkowe dyplomy. Laureatkami konkursu na etapie szkolnym były: Marlena Werocy z klasy 6f, Kaja Wychowaniec z klasy 6f i Julia Wasilko z klasy 2 gimnazjum. W "Wieczorze przy świecach" uczestniczyli również czwartoklasiści: Filip, Natalka i Oliwka.

Copyright © 2019 PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.