foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2

im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach

2018 pola nadziei small 001

2018 pola nadziei small 0024 kwietnia odbył się w Oławie VI Marsz pod hasłem "Pola Nadziei" na rzecz Domowego Hospicjum. Uczniowie naszej szkoły przygotowali z tej okazji kosz pięknych żonkili. Jak co roku, kwiaty zostały zawiezione na oławski Rynek i przekazane przez uczestników Marszu organizatorom. Pieniądze zebrane ze sprzedaży żonkili zasilą konto Domowego Hospicjum w Oławie.

Agnieszka Kaletnik

W konkursie wzięło udział 11 uczestników. Najliczniej zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej.I miejsce w kraju i tytuł laureata zdobyła uczennica klasy III a gimnazjum. Wyróżnienie otrzymała także uczennice kl. IIIa gimnazjum.Jest to niebywale jeden z największych sukcesów naszej szkoły o tak wysokiej randze. Konkurs cieszy się dużym powodzeniem wśród młodzieży. Wieloletnim opiekunem konkursu jest nauczyciel sztuki - pani Małgosia Waszak. Wszystkim gratulujemy.

Małgorzata Waszak

konkurs pozarniczy 2018W czwartek 22 marca odbył się w Oławie w Starostwie Powiatowym kolejny etap konkursu wiedzy pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Julia Pachoł z klasy 2A oraz Maciej Wierzbicki z klasy 7C. Po pomyślnym przejściu szczebla gminnego nasi reprezentanci mieli okazję powalczyć o wspaniałe nagrody z innymi reprezentantami regionu.

Konkurs w Oławie podzielony był na dwie części: pisemną, w której uczestniczyło 25 uczniów podzielonych na 3 grupy oraz część ustną, do której kwalifikowali się najlepsi z części pierwszej. Julka Pachoł zdobyła 17 pkt a Maciek uzyskał 20 pkt, co pozwoliło mu awansować do części ustnej. Julka miała - jak się okazało - ogromnego pecha, bo do awansu zabrakło jej 1 punktu. Maciek w drugiej rundzie walczył dzielnie, jednak musiał uznać wyższość swoich rywalek, a o niepowodzeniu przesądziła dogrywka.

Naszym uczniom za udział należą się słowa uznania, tym bardziej, że zakres wiedzy, jak i poziom trudności był niezwykle wysoki. Pytania były szczegółowe i wymagały gruntownego przygotowania. Każdy z uczestników otrzymał od organizatorów wspaniałe nagrody, a Maciek za udział w części ustnej wzbogacił się o dodatkowe 150zł! Miejmy nadzieje, że sukces naszych uczniów i nagrody, jakie otrzymali będą zachętą dla tych, którzy zapragną zmierzyć się w przyszłym roku z tematyką zapobiegania pożarów.

Pan Krzysztof Krzywonos

Dyrekcja i nauczyciele historii naszej szkoły zapraszają uczniów do udziału w konkursie historycznym związanym z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VII. Uczestnicy będą rozwiązywać zadania testowe zamknięte.

Chętni uczniowie klas IV i V otrzymają materiały, z których muszą przygotować się do testu. Materiały do pobrania u nauczycieli historii od czwartku 4 kwietnia.

Chętni uczniowie klas VI i VII muszą samodzielnie przygotować się do testu z następujących zagadnień: rozbiory Polski, polskie powstania narodowe w XIX w., I wojna światowa, oddziały polskie walczące w I wojnie światowej, życiorys i zasługi dla Polski: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego. Podstawą są podręczniki historii.

Konkurs odbędzie się po 10 kwietnia 2018r.

Nagrody otrzyma 10 osób, które najlepiej rozwiążą test z klas IV, 10 osób z klas V, 10 osób z klas VI oraz 10 osób z klas VII. Uczniowie ci otrzymają dodatkową ocenę celującą z historii i będą mogli pojechać na dwudniową wycieczkę do Krakowa w dniach 10 - 11 maja 2018 r. Część kosztów wycieczki pokrywa PSP nr 2. Wycieczka obejmuje: obiadokolację, nocleg oraz śniadanie drugiego dnia, zwiedzanie Kościoła Mariackiego, zamku wawelskiego, katedry na Wawelu wraz z kryptą królewską, Muzeum Lotnictwa, Muzeum Historycznego pod Sukiennicami, kopca Piłsudskiego oraz spacer po Starym Mieście.

Ostateczny koszt wycieczki podany zostanie w późniejszym terminie.

004 stypendia gimnazjum7 marca 2018r. miało miejsce wielkie święto szkolne, które zgromadziło w auli naszej szkoły liczne grono najzdolniejszych uczniów, ich rodziców oraz gości – Panów burmistrzów: Bogdana Szczęśniaka i Marka Szponara. Podczas uroczystej gali 27 uczniów klas II-III gimnazjum odebrało stypendia za wyniki w nauce. Warunkiem takiego wyróżnienia było uzyskanie bardzo dobrych wyników w nauce oraz bardzo dobrego lub wzorowego zachowania. Przyjemność wręczenia stypendiów przypadła Panom burmistrzom, którzy osobiście gratulowali wszystkim wspaniałych wyników za pierwsze półrocze roku szkolnego 2017/2018 i życzyli dalszych sukcesów. Uroczystości towarzyszył występ artystyczny chóru szkolnego pod kierunkiem Dariusza Drużbiaka.

022 czy latwo byc patriotaDnia 14 marca w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie patriotyczne uczniów ze świadkiem historii – Panią Wandą Bilnik – Różycką, działaczką ,,Solidarności”, córką żołnierza Armii Krajowej – Czesława Bilnika. Pani Wanda opowiadała o tragicznych losach swojej rodziny, bohaterstwie ojca - partyzanta, a także własnej działalności i sportowych oraz podróżniczych pasjach.

Czesław Bilnik był łącznikiem między partyzantami a miastem Starachowice. W marcu 1943 roku, w wyniku donosu, został aresztowany. Już po wojnie Międzynarodowy Czerwony Krzyż poinformował rodzinę, że Czesław Bilnik zginął na statku Cap Arcona w Zatoce Lubeckiej razem z innymi ewakuowanymi więźniami z obozu koncentracyjnego Neuengamme w dniu wyzwolenia Europy - 3 maja 1945 roku. Wcześniej był też więźniem Gross Rosen i to właśnie tam „oddał” do depozytu swój zegarek. Pani Wanda ze wzruszeniem podkreślała, że ogromnie ucieszył i wzruszył ją fakt , iż po ponad 70 latach odzyskała niedawno jedyną zachowaną po swoim ojcu pamiątkę.

Czytaj więcej...

Copyright © 2021 PSP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach Rights Reserved.